Jakub Ghica - biografia


Jakub Ghica związany był z Koninem. Z miastem, jakie dąży do tego, aby nikt o nim nie zapomniał. Dla wielu Ghica, ale niektórzy znają go jako Ghika Jakób. Co należy wiedzieć o człowieku, którego pamięć nie powinna zostać zapomniana?

Jakub Ghica - życie prywatne

Urodził się w roku 1854, w miejscowości Lipczany. Zmarł w roku 1928, przeżywszy lat 74, w Koninie. Był synem Anastazego i Julii z domu Monastyrskiej. Warto wspomnieć o jego przodkach, a w szczególności o tych osobach, jakie wywodziły się ze strony ojca. Otóż Anastazy wywodził się z prostej linii książąt i hospodarów Mołdawskich. Matka była Polką. Jakub pochodził więc z rodziny książęcej.


Jakub Ghica

Jakub Ghica - pasje

Jeżeli by mówić o Ghicy, to trzeba powiedzieć, że był człowiekiem oddanym sprawie. Za co doceniało go wiele osób. Wystarczy bowiem odnaleźć jego pośmiertne wspomnienie, gdzie wiele osób oddawało mu chwałę za to co robił dla innych. Można więc śmiało powiedzieć, że cechował go pietyzm. Chociaż przez swoje pochodzenie, musiał odejść z Uniwersytetu (został wcielony do służby państwowej na Podolu, w Kamieńcu Podolskim.

Jakub Ghica - osiągnięcia

Pomimo tego, że do Konina sprowadził się ok. dziesięć lat przed śmiercią, i tak jego wkład w pracę i rozwój miasta został dostrzeżony. Niby tylko dziesięć lat, ale w tym czasie piastował stanowisko Kasjera Powiatowej Kasy Komunalnej. Później, dzięki swojemu oddaniu i dokładności, udało mu się awansować na Kierownika Porad Prawnych. Po śmierci, która nastąpiła 4 września, został pochowany na konińskim cmentarzu.


Dodane przez użytkownika Admin · 22-04-22