Czyszczenie nagrobków to może niezbyt lubiany obowiązek, choć niezwykle konieczny by miejsce pochówku bliskich było zadbane, a pomniki przetrwały długie lata. Poniżej przedstawiamy kilka porad o tym, jak dbać o groby i ich otoczenie.
Aby czyszczenie grobów mogło odbywać się rzadziej, a nagrobek był w lepszym stanie, potrzebna jest odpowiednia konserwacja. Najłatwiejszym sposobem w tej kwestii będzie zakupienie odpowiednich środków, które spowodują, że pomnik dłużej będzie czysty. Należy jednak pamiętać, by dokładnie czytać etykiety na produktach. Druga opcja to użycie zwykłych środków czyszczących dostępnych w domu.
Jako że podczas czyszczenia zachodzą pewne procesy chemiczne, rodzaj środków zależeć będzie od materiału, z którego zrobiony jest nagrobek. Granit poleca się oczyszczać z pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. Co jakiś czas granit myjemy octem, by nadać mu blask, ale unikamy wszelkich tłustych i żrących substancji.
Porowate lastryko wymaga jednak pasty lub proszku do szorowania. Nagrobek taki spłukujemy dokładnie wodą i ewentualnie polerujemy miękką szmatką. Lepiej powstrzymać się od nakładania na niego lakieru, gdyż po pewnym czasie efekt jest gorszy niż przed jego zastosowaniem.
Najbardziej wymagający kamień, marmur, czyści się przy użyciu wody. Można użyć wilgotnej szmatki lub gąbki, ale jeśli grób jest bardzo zniszczony, wymagana jest profesjonalna pomoc. Źle dobrane środki czystości mogłyby uszkodzić marmur.
Najważniejszą kwestią w czyszczeniu i konserwacji grobów jest odpowiedni dobór środków czyszczących do rodzaju kamienia i regularne czyszczenie. Pamiętać należy również o odpowiednim spłukiwaniu chemii, tak aby substancje nie dostały się do gleby wokół grobu, jako że mogą mieć niszczący wpływ na środowisko. Po umyciu ostatnia istotna kwestia to dokładne osuszenie nagrobku.